poniedziałek, 24 lipca 2017

448. Stadion w lesie, czyli Stadion Leśny w Olsztynie

Dziś meldujemy się w środowisku naturalnym. Zaprasza centrum, stolica województwa, czyli Olsztyn. A w mieście 15. jezior natura, której dawno u mnie nie było. Zatem będzie świeży spacer po Lesie Miejskim. Zaczniemy od Stadionu Leśnego a skończymy na jeziorku Mummel.
Stadion Leśny zbudowano w 1920 roku. To najstarszy stadion lekkoatletyczny w Olsztynie, położony w dzielnicy Jakubowo, na teranie Lasu Miejskiego. Tuż po jego otwarciu trenowali na nim m.in. czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą Helmut Hirschfeld i mistrz olimpijski Gerhard Stöck. Na obiekcie dwukrotnie padł rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. Wówczas rekord w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld. 5 sierpnia 1960 r., podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt. W 1970 roku rozegrano tutaj mecz lekkoatletyczny Polska-Szwajcaria. 
Stadion zlokalizowany na terenach podmokłych, został jednak perfekcyjnie zabezpieczony przed zalewaniem dzięki systemowi drobnych rurek melioracyjnych znajdujących się pod płytą główną. Obecnie Stadion Leśny nie nadaje się do organizowania jakichkolwiek imprez sportowych. Od kilku lat cyklicznie odbywa się na nim impreza „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”, mająca na celu odbudowę i reaktywację obiektu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...