83. Tajemnica szpitala w Kortau

Kortau – obecne Kortowo, akademicka dzielnica Olsztyna, która kryje makabryczną tajemnicę z czasów II wojny światowej. To tu Armia Czerwona wyzwalająca Olsztyn dopuściła się zbrodni na lekarzach oraz pacjentach szpitala psychiatrycznego.
W latach 1886 – 1945 istniał w Kartau, oddalonym kilka kilometrów od Olsztyna, Zakład dla Obłąkanych. W czasach I wojny światowej była to placówka na miarę „niemieckiej solidnej firmy”, później, zgodnie z programem eugenicznym, pozbywano się w niej bezużytecznych chorych, którzy zaśmiecali społeczeństwo Rzeszy Niemieckiej. W ten sposób zwolniło się miejsce potrzebne na lazaret wojenny, który istniał w Kortowie w czasie II wojny światowej. W ramach akcji T-4 wymordowano około tysiąca kortowskich pacjentów zagazowując ich bądź rozstrzeliwując. Losy wielu podopiecznych są nieznane, zaginęli bez wieści w czeluściach budynków z czerwonej cegły.
W styczniu 1945 roku Armia Czerwona zajmowała Olsztyn i niszczyła wszystko co napotykała na swej drodze. Tuż przed jej wkroczeniem wywieziono psychicznie chorych na Dworzec Zachodni i załadowano do pociągu, który dojechał do oddalonych o kilka minut jazdy Naterek. Niestety, historia nie zostawiła po nich śladu. Być może pozamarzali w stojących na bocznicy wagonach, byli przecież ubrani tylko w piżamy. Budynki lazaretu wraz z pacjentami spalono. Świadkowie widzieli jak ludzie wyskakiwali z okien. Ci, którzy przeżyli, byli dobijani z broni ręcznej. Losy pacjentów podzielili też lekarze. Znaleziono ich powieszonych na strychu domu przy ulicy Warszawskiej 111. Dyrektor zakładu wraz z żoną zostali zastrzeleni w swojej willi.
W latach 50. XX wieku rozpoczęto rozbudowę budynków po szpitalu, przeznaczając je na Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Robotnicy znajdowali zbiorowe mogiły, prawdopodobnie z pacjentami lazaretu oraz sanitariuszami. Doliczono się ponad 277 ciał. Nadal nie wiadomo czy ziemie kortowskie skrywają jeszcze jakąś tajemnicę.
Historię Kortowa opisał Stanisław Piechocki w książce pt. „Czyściec zwany Kortau”. Uzupełnia ją 59 fotografii oraz streszczenie w języku niemieckim.
Warszawska 107, willa dyrektora Szpitala dla Obłąkanych w Kortau (Kortowo)
Warszawska 111, budynek lekarzy Szpitala dla Obłąkanych w Kortau (Kortowo)
Budynki poszpitalne w Kortau (Kortowo - dziś dzielnica akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Komentarze

  1. Polecam wszystkim studentom z Olsztyna taką książkę o Kortowie dokładnie opisującą historię tego miejsca - są też zdjęcia no ale nie takie jak tu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piechocki "Czyściec zwany Kortau" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie o tą książkę mi chodziło a teraz nawet zauważyłem że jest o niej mowa w opisie powyżej. Czy jest jakaś szansa na więcej fotek z Kortowa chodzi mi o nowe obiekty UWM które były budowane po 2004 roku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że wiosna przyniesie trochę takich zdjęć :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Z niecierpliwością czekam na te zdjęcia, wiem że dużo się zmieniło ale nigdy nie miałem czasu jak już byłem w Olsztynie aby zajść do Kortowa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty