512. Cmentarz wojenny przy ulicy Szarych Szeregów w Olsztynie

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walkach w Prusach Wschodnich w 1945 roku oraz kwatery żołnierzy polskich i lotników francuskich z pułku Normandia-Niemen. Cmentarz wojenny z II wojny światowej znajduje się przy ul. Szarych Szeregów w Olsztynie. Drugim miejscem, które odwiedzimy będzie olsztyńskie Kortowo, dawne Kortau, siedziba Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na jego gruntach znajdował się przed wojną szpital psychiatryczny z cmentarzem.







Są to tak naprawdę 3 cmentarze. Jest tu pochowanych 4262 żołnierzy radzieckich, 290 żołnierzy polskich i 670 lotników z francuskiego pułku Normandie-Niemen. Największą część cmentarza zajmują kwatery żołnierzy radzieckich poległych w walkach między innymi w okolicach Olsztyna, Szczytna i Nidzicy. Drugą część cmentarza zajmują kwatery 670 lotników Wolnej Francji, którzy w latach 1943-1945 walczyli w strukturach lotnictwa sowieckiego. W 2003 roku na cmentarzu postawiono pomnik poświęcony francuskim lotnikom, którzy "Oddali życie w walce o Wyzwolenie Warmii i Mazur 1944-1945". W kwaterze polskiej spoczywa 290 żołnierzy polskich poległych śmiercią bohaterską w latach 1939-1945. 
Pomnik upamiętniający postać kapitana  dr. Tadeusza Gisgesa. Jego grób znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Karolewie pod Kętrzynem.
Tadeusz Gisges, doktor medycyny, urodził się 28 października 1894 roku. Był naczelnym lekarzem 71 pułku Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew. Pułk ten został powołany 23 marca 1939 roku przez generalnego inspektora sił zbrojnych, marszałka Polski Edwarda Śmigłego – Rydza. Zadania SGO Narew polegały na obronie północno-wschodniego odcinka frontu w oparciu o granicę litewską oraz utrzymanie linii Narew i jej dopływu Biebrzy. Kapitan Tadeusz Gisges uczestniczył w działaniach wojennych 1939 roku, dostał się do niewoli niemieckiej. Zginął 6 grudnia 1944 roku w Karolewie, niosąc pomoc jeńcom wojennym.


Popularne posty