193. Stary Ratusz, Targ Rybny i Willa Bayer

Kolejno:

Stary Ratusz. Ratusz został zbudowany w XIV wieku i był siedzibą władz miejskich do 1915 roku. W 2003 roku z okazji 650-lecia miasta budynek przeszedł kapitalny remont. W szczycie wschodnim znajduje się triada portalowo-okienna. Środkowy portal z podwójnym gotyckim oślim grzbietem i pojedynczym łukiem odcinkowym to dawne wejście na parter ratusza. Drzwi po prawej stronie prowadziły do klatki schodowej na piętro, a lewe okno doświetlało halę targową. Mozaika zegara słonecznego została wykonana w 1966 roku.

Dom Gazety Olsztyńskiej.  Dom istnieje od 1992 r. i jest siedzibą muzeum. Od 1920 do 1939 r. w budynku mieściła się redakcja i drukarnia jedynej na Warmii polskiej gazety. Muzeum gromadzi zbiory dotyczące historii Warmii oraz Olsztyna.

Targ Rybny. Targ powstał w miejscu wolnej przestrzeni graniczącej z murami miejskimi na obszarze rozszerzonej lokacji miasta. Nazwa Targ Rybny (Fisch Markt) pojawia się w planach z początkiem XIX stulecia.
Po II wojnie światowej zburzono większość zniszczonych budynków stojących przy placu. Nazwę przemianowano wtedy na cześć gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Mieszkańcy Olsztyna nadali mu potoczną nazwę Karolek. W latach 60. XX wieku zabetonowano plac, a wokoło ustawiono latarnie uliczne i ławki. Z początkiem lat 90. nazwa placu została z powrotem zmieniona na nazwę Targ Rybny. Postanowiono też odbudować kamienice stylizowane na zabudowę przedwojenną. W okolicy znajduje się Dom Gazety Olsztyńskiej i pomnik św. Jakuba, patrona Olsztyna.

Willa Bayer. Plac Franklina Roosevelta w czasach Prus Wschodnich pełnił funkcję handlową i nazywany był Pferd-Markd (Targ Koński). W latach 1894-1896 powstała tu niewielka budowla nazwana Willą Bayer. Jej projektant jest nieznany. Obiekt został wybudowany w stylu eklektycznym, z mieszanką neorenesansu francuskiego i klimatu architektury rosyjskiej. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Instytut Filologii Polskiej WSP, a dziś bank, który obiekt wyremontował.

Dodatkowo lustrzana rzeźba na placu Jana Pawła II oraz wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Komentarze

Popularne posty